Jak mazat

Je nutné při každém mazání zakladním parafínem běžek pro klasiku tzv. otevírat skluznici kartáčem, platí to i pro mazání lyží a snowbordu, na běžky i na sjezdovku se dostanu tak pětkrát za sezonu?

Otevření skluznice není bezpodmínečně nutné. Na druhou stranu však tento krok nezabere mnoho času - v podstatě se jedná o zahřátí skluznice a její zdrsnění. Efekt mazání se pak výrazně zvyšuje, takto připravená skluznice absorbuje mnohem více vosku, navíc vosk je vpraven sklutečně do pórů skluznice, což znamená, že máza vydrží na skluznici mnohem déle, než na skluznici, která se "neotevřela".

Četnost mazání je těžké určit, někde jsem četla, že je to zhruba 500 ujetých km, ale samozřejmě záleží na sněhu (hrubý sníh vosky sedře, prašan méně), na teplotách, způsobu jízdy, apod.

Jaká teplota je asi nejvhodnější pro zažehlování vosků na sjezdové lyže a při jaké teplotě už může dojít k poškození skluznice?

Teplota žehličky pro aplikaci tuhých vosků by měla být cca 120 - 140 st.C.

Postup je následující: Vosk můžete buď roztavit o žehličku a na skluznici rovnoměrně nakapat nebo nahřát a natřít. Následuje žehlička. (Na lyžařské vosky se prodávají speciální žehličky, ale klidně můžete použít i starší nenapařovací žehličku.) Vosk po skluznici rozžehlete tak, aby byla rovnoměrně potažená tenkou vrstvou. Žehlete vždy od špičky k patce. A dejte si pozor na teplotu! Vosk by měl jen tát.

Jak najít mazací komoru?

Nachází se přibližně ve středu lyže, přesněji řečeno pod botou běžce a v určité vzdálenosti od špičky a paty boty. Délka mazací komory hodně záleží na typu běžek, tělesných parametrech lyžaře a jeho stylu jízdy. Zkušení jezdci doporučují vyzkoušet si ji v praxi, tedy při stoupání. Jakmile zjistíte, jaká délka vám vyhovuje, namalujte si na stranu lyží značky a mezi ně pak vždy nanášejte stoupací vosk.
Jednodušší a rychlejší je tzv. papírová metoda. Obujte se do lyží na pevné rovné podložce a pod skluznici pod botou vložte papír. Tam, kde jím můžete pohybovat, je mazací komora.

Co mám dělat, když jsem špatně namazal a lepí se mi sníh na skluznici?

Pokud se vám sníh lepí na skluznici, lyže nejedou a zadrhávají, pravděpodobně jste nanesli příliš měkký vosk. U sjezdových lyží a snowboardů je potřeba vosk odstranit nebo přemazat skluznici tvrdším voskem např. z řady SKIVO. Předtím se však přesvědčte, že je skluznice suchá a co nejteplejší. Nová vrstva se totiž musí svázat s předchozí, jinak dojde k jejímu rychlému setření. U běžek je postup stejný – jen je třeba myslet na to, že klasické lyže mají dvě části a každou je třeba mazat jiným voskem.

Voskují se lyže na sjezd na uměle nafoukaném sněhu jinak než na normálním?

Umělý sníh je agresivní a suchý. Použijte tedy raději tvrdší vosk. Je-li umělý sníh na svahu déle a jeho zrno se od vzdušné vlhkosti čím dál tím víc transformuje a mísí se s přírodním sněhem, jeho struktura se přibližuje přírodnímu. Přispívá k tomu i strojová úprava svahů a běžeckých tras. Je-li tedy umělý sníh starší, můžete se na něj připravit jako na starší sníh přírodní.

Při teplotách kolem nuly na mokrém padajícím sněhu se na lyže lepí i tvrdý modrý stoupací vosk.

Doporučujeme zkusit techniku vrstvení vosků. Pokud počítáte s oteplením během výletu na běžkách, namažte na základní vosk na skluzných plochách měkčí Skivo parafín v červené nebo fialové barvě. Můžete jej klidně i zažehlit. Třetí vrstvou pak bude vosk tvrdší, studenější. Ten se během cesty setře a měkký vosk začne plnit svou funkci. Stejným způsobem postupujte i u stoupacích vosků běžeckých lyží. Technika mazání tvrdých stoupacích vosků na měkké či dokonce na klistry je sice náročnější, ale vyplatí se. Hodně pomůže, pokud měkké vosky zažehlíte. Změníte tím sice trochu jejich vlastnosti (tzv. ztvrdnou asi o stupeň), ale bude se vám na ně potom lépe nanášet tvrdší vosk.

Lze dokonce nanést i několik vrstev vosků na sebe. Zvýšíte tak odolnost ochranné vrstvy ve skluznici. Pokud nanesete nejprve tvrdší (studenější) vosk a teprve na něj ten, který odpovídá venkovní teplotě, docílíte delší trvanlivosti. Například: Chystáte se namazat fialový vosk, protože je venku okolo nuly. Pokud chcete, aby vydržel déle a vy si mohli déle užívat jízdy bez nutnosti dalšího ošetření, namažte pod něj vosk o stupeň tvrdší, v tomto případě tedy modrý. Zásadu nanášení měkčího vosku na tvrdší, (teplejšího na studenější) je třeba striktně dodržet. Při voskování pak postupujte běžným způsobem. Dbejte na to, abyste stěrkou dobře stáhli přebytečný vosk, který by vás při jízdě naopak brzdil.

Jaké vosky mám použít, mluví-li předpověď o proměnlivém počasí?

Na sjezdové lyže a snowboardy nemá příliš smysl mazat barevné vosky. Pokud se „netrefíte“, těžko svou chybu na svahu napravíte. Bude tedy stačit Skivo parafín univerzál nebo Skivo snowboard univerzál.
Pokud počítáte s oteplením během výletu na běžkách, namažte na základní vosk na skluzných plochách měkčí Skivo parafín v červené nebo fialové barvě. Můžete jej klidně i zažehlit. Třetí vrstvou pak bude vosk tvrdší, studenější. Ten se během cesty setře a měkký vosk začne plnit svou funkci. Stejným způsobem postupujte i u stoupacích vosků běžeckých lyží. Technika mazání tvrdých stoupacích vosků na měkké či dokonce na klistry je sice náročnější, ale vyplatí se. Hodně pomůže, pokud měkké vosky zažehlíte. Změníte tím sice trochu jejich vlastnosti (tzv. ztvrdnou asi o stupeň), ale bude se vám na ně potom lépe nanášet tvrdší vosk.

Jak namazat z jara na hrubozrnný sníh (jarní firn)?

Pokud se teplota udržuje pod nulou a sníh zůstane tvrdý po celý den, vystačíte se Skivo Parafíny pro sjezd či snowboard, které jsou označeny zeleně nebo modře. Při sjezdu asi mít větší problémy nebudete. Jiné je to s běžkami. Když na hrubozrnném, zledovatělém sněhu upadnete, zřejmě se odřete. A podobně se odírá i vosk na skluznicích. U běžeckých lyží je tedy třeba nanést do mazací komory tekuté stoupací vosky.
Nejprve ale naneste na základní parafín tvrdý vosk Skivo Olympia zelený. „Podrží“ vám pak měkký klistr v mazací komoře a zajistí, aby se při jízdě pomaleji stíral. Teprve až zelený vosk dobře rozetřete a zažehlíte, naneste vrstvu měkčího klistru – nejlépe kombinaci fialového a červeného Skiva Olympia Klister.
Budou-li vám běžky při stoupání podkluzovat, přidejte ještě více měkčích stoupacích klistrů, díky nimž se na ztvrdlém sněhu či zledovatělém povrchu lépe odrazíte

Jak mám namazat, když chci vyrazit na celý den na běžky a nevím přesně, jaké sněhové podmínky mě při teplotách kolem nuly čekají?

Obecně se v takové situaci doporučuje mazat měkkými, teplými vosky. Pro sjezdovou část běžek je vhodný například Skivo parafín červený. Mazací komoru pak můžete ošetřit některým z tekutých stoupacích vosků Skivo Olympia Klister. Vybírat budete nejspíše mezi červenou, fialovou či stříbrnou barvou.
Pokud je podle předpovědi jasné, že ráno bude sníh tvrdý a zmrzlý, ale během dne se změní v mokrý a rozbředlý, zažehlete dohromady červený a fialový skluzový vosk Skivo. Fialový je vhodný na mokrý, hrubozrnný, přimrzlý i starý sníh a teploty okolo nuly. Červený je potom ideální na odpolední svahy s mokrým sněhem.

Jak mám nejlépe poznat, který vosk je vhodné vzhledem k aktuálním sněhovým podmínkám použít?

Vosky se podle funkce dělí na základní, skluzné a stoupací vosky. Univerzální parafín slouží rovněž ke konzervaci skluznice. Měli byste tedy počítat s tím, že jeho spotřeba bude vysoká. Tuhé skluzné vosky se používají k dosažení optimálního sjezdu při různých tepelných podmínkách i typech sněhu. Většinou bývají označovány čtyřmi základními barvami – na první pohled tedy poznáte, který vosk se hodí pro určité teplotní rozmezí.Červený Skivo parafín či Skivo snowboard tedy využijete nejlépe při teplotách +1˚C a vyšších. Fialový je vhodný, pohybují-li se teploty mezi -2˚C až +2˚C. Modrý pro -1˚C až -6˚C a zelený při -5˚C až -15˚C. Pokud se vám nechce při každé změně počasí znovu voskovat, postačí, namažete-li Skivo parafínem univerzál. Pamatujte však, že „barevné“ vosky zlepšují jízdní vlastnosti, a tedy i váš zážitek. Věnujte tedy zvýšenou pozornost předpovědi počasí.
Stoupací vosky pro klasický běh se pak dělí nejen podle barev, ale konzistencí. Tekuté Skivo Olympia Klister a Skare jsou dobré na hrubozrnný, přimrzlý, zledovatělý a starý sníh. Tuhé Skivo Olympia se používají na jemnozrnný a nový prachový sníh.